Naročilo lahko oddate tudi preko telefona na 070 666 777.

Blog

Zakaj so pravljice za lahko noč izrednega pomena?

pravljice za lahko noč

Pravljice za lahko noč niso samo odličen način, da otroka pomirite in ga pripravite na spanje. Imajo tudi številne druge funkcije, zaradi katerih je to obred, ki ga nikakor ne smete izpustit iz vašega vsakdana. V pripovedovanju pravljice za lahko noč boste uživali tako vi kot vaš otrok, zato le primite v roke kakšno dobro knjigo in se lotite skupnega branja.

V tem prispevku vam predstavljamo nekatere od številnih prednosti pripovedovanja pravljic za lahko noč.

Pomagajo vzpostaviti rutino

Eden od razlogov, zakaj so pravljice za lahko noč tako pomembne, je po besedah strokovnjakov ta, da pomagajo staršu in otroku vzpostaviti dnevno rutino. Starši in otroci so danes vse preveč zaposleni, prvi s tem, da družini zagotovijo sredstva za preživetje, drugi pa s številnimi šolskimi in obšolskimi dejavnostmi. Vse to lahko v družinski vsakdan vnese občutek kaotičnosti, ki mu moramo postaviti pomirjujočo protiutež – to pa najlaže storimo z rutino. Ob koncu dneva lahko tako starše kot otroke tolaži dejstvo, da bodo ob dobri zgodbici za lahko noč skupaj preživeli nekaj časa. Poskusite iz branja oziroma pripovedovanja pravljice za lahko noč narediti pravi obred, v katerem morda skupaj spijete skodelico kakava in se po pravljici še nekaj minut pogovarjate o njeni vsebini.

pravljice za lahko noč

Skrbijo za povezovanje med staršem in otrokom

Vez med otrokom in staršem je izredno pomembna za zdrav otrokov razvoj. Tudi, če imate več kot enega otroka, je pomembno, da nekaj minut v dnevu namenite vsakemu posebej – in zakaj ne bi bilo to ravno pripovedovanje pravljice za lahko noč? Če imate dva otroka, se lahko s partnerjem pri pripovedovanju pravljic izmenjujeta – en večer eden od vaju pripoveduje pravljico enemu otroku, naslednji večer pa se zamenjata. Ko si vsak dan vzamete čas, da otroku poveste pravljico, se med vama vzpostavi tesna vez. Ob pripovedovanju se lahko pogovarjate tudi o likih pravljice ter o njihovih dobrih oziroma slabih odločitvah, o krajih, v katerih se zgodba odvija, o reševanju problemov v zgodbi in o moralnem nauku, ki ga pravljica prenaša na svoje mlade poslušalce. Pri tem ne pozabite, da je sicer zelo pomembno, da otrok sliši vaše mnenje, ravno tako pa je pomembno, da vi slišite otrokovega. Naj gre za pogovor, med katerim se boste z otrokom povezali in mu oziroma ji dali občutek, da vam lahko zaupa.

Otroka pripravijo na samostojno branje

Pravljice za lahko noč v otroku spodbudijo radovednost in ljubezen do branja. Ko bodo videli, kako zanimive dogodivščine se skrivajo med stranmi knjig, bodo kmalu tudi sami želeli odkrivati te zgodbe. Pripovedovanje zgodbic za lahko noč je tako za otroka odlična priprava na to, da bo tudi sam kmalu prijel knjigo v roke. Še posebej so pravljice za lahko noč pomembne med enim in tremi leti starosti, saj takrat otroški najbolj rastejo in se razvijajo. Strokovnjaki pravijo, da moramo otroke izpostaviti čimveč knjigam, novim besedam in novim zvokom in da se bodo tako razvili v mojstre prepoznavanja pisane in govorjene besede. Ko bodo poslušali vas, kako berete oziroma pripovedujete, se bodo naučili izgovorjave besed, ki jih še ne poznajo, in pošteno razširili svoj besedni zaklad. S pripovedovanjem pravljic za lahko noč boste tako svojega otroka pripravili na to, da bo ob primerni starosti postal uspešen samostojni bralec.

Razvijajo razumevanje in občutek za logiko

Ko so otroci izpostavljeni pravljicam za lahko noč, prav tako pa tudi drugim tipom literature, jim to pomaga, da razvijejo in okrepijo sposobnosti razumevanja in logičnega mišljenja, ki so pomembne tako za vsakdanjo medsebojno komunikacijo kot za razvoj veščin, ki jim bodo pomagale v procesu izobraževanja. Ko jim boste brali pravljice za lahko noč, se bodo otroci postopoma naučili prepoznavati komponente zgodbe, naučili se bodo napovedovati dogodke v zgodbi, naučili pa se bodo tudi to zgodbo kasneje povedati naprej. Zgodbice so tudi dober način, da se otroci naučijo osmišljati dogodke v resničnem življenju. Z branjem boste otroku dali številne sposobnosti, ki mu bodo pomagali pri kasnejšem učenju.

pravljice za lahko noč

Razvijajo komunikacijske sposobnosti

Pravljice za lahko noč otroke naučijo tudi pomembnih elementov komunikacije. Vsi namreč komuniciramo skozi pisano besedo, govorjenje, poslušanje in govorico telesa. Branje in poslušanje zgodb otroku vceplja višjo samozavest, ko pride do komunikacije, poleg tega pa tudi vaši pogovori o prebranih pravljicah otroka učijo komunikacijskih sposobnosti. Če boste otroku prebrali veliko pravljic, boste kmalu opazili, da se veča njegov besedni zaklad ter da besede, ki jih uporablja za opisovanje svojih občutkov in razmišljanj postajajo bolj skladne z njegovimi oziroma njenimi dejanskimi občutji in razmišljanji.

Na otroka prenašajo moralne vrednote družbe

Večinoma se pravljice za lahko noč, ki so s strani strokovnjakov prepoznane kot primerne za otroke, končajo s kakšnim pomembnim naukom – ti velikokrat odražajo to, kako bi morali ljudje ravnati sami s sabo in z drugimi in to, kar naj bi bilo resnično pomembno v življenju. Kot starši verjetno pričakujete, da bo otrok poznal te nauke in ponotranjil te vrednote in skorajda ni boljšega načina, da mu pri tem pomagate, kot da mu pripovedujete pravljice.

Pravljice za lahko noč torej otroku vcepijo moralne vrednote in mu pomagajo pri komunikaciji in samostojnem branju, poleg tega pa vzpostavijo rutino in utrjujejo vez med vami in otrokom. Le primite knjigo v roke, udobno se namestite in pričnite z branjem.